GTA 5 Online Başlangıç Rehberi

GTA 5 Online Başlangıç Rehberi

Los Santos’taki arkadaşlarınızla buluşma zamanı! GTA Online’a ilişkin bu rehber, oyundaki ilk adımlarla ilgili tüm önemli soruları yanıtlar. Bu, karakter oluşumunun tanımını ve daha sonraki gelişimini belirleyen klavuz şu şekildedir.

 • Karakter Yaratma
 • Oyundaki İlk Adımlar
 • Oyun Menüsü ve Etkileşim Menüsü
 • Polisle Nasıl Başa Çıkılır
 • Kişisel Aracınızı Yaratma
 • Karakter Becerileri Geliştirme
 • İş Yaratma ve Katılma
 • İçerik Editörünü Kullanma

Karakter Yaratma

GTA Online’da yapmanız gereken ilk adım bir karakter yaratmaktır. İşlemin kendisi oldukça sıra dışıdır. Karakteriniz, burnunun şekli veya kulak açınız için birkaç yüzün birini seçmeniz yeterli değil. Gta Online’a yeni başlayanların bilmesi gereken ilk ayrıntılardan biri, karakterin hem anne hemde babasının yüzünü seçersiniz. Bir sonraki aşama, karakterinizin cinsiyetini seçmek ve karakterin annesine mi babasına mı benzerliğini belirlemektir.

Sonra, karakterin yaşam biçimini tanımlayın. İstatistiklerin, belirli etkinliklere ne kadar zaman ayırdığına bağlı olarak arttığını veya düştüğünü unutmayın.


Oyundaki İlk Adımlar

Oyun içi ilk görev, Lamar tarafından organize edilen ve hikaye modundan da bilinen bir yarış. Yarışı birinci olarak bitirmeye çalışın, çünkü bu şekilde ikinci deneyim seviyesine sahip olacaksınız. Yarış biter bitmez Lamar size başka bir görev verir. Haritada belirtilen yere gitmeniz gerekiyor.

Amacınız bir torba ilaç toplamaktır. Dikkatli olun, rakiplerinizi yendikten sonra, eşyalarınızı almak için Gerald’a gidin. Güzergah haritada gösterilecektir. İşi bitirdiğinizde 3. seviyeye terfi edileceksiniz. Tam bir özgürlüğe kavuşmadan önce, bir süre oyunun talimatlarına uymanız gerekiyor. Artık alışveriş yapmak için giyim mağazasına gitmeniz gerekiyor.

Beğendiğiniz kıyafetleri alın ve dışarı çıkın. Artıl oyunun muazzamlığını tam olarak yaşamanız serbest. Başlangıçta Lamar’ın görevlerine katılarak 5. seviyeye çıkmaya çalışın. Deathmatch oyunlarına en başında yer vermenizi tavsiye edilmez, çünkü bu noktada sahip olduğunuz tabanca ile pek fazla şansınız olmayacak. 5. seviyeye geçtiğinizde bir SMG’nin kilidini açacaksınız. Artık kolayca diğer oyuncularla yüzleşebilirsiniz.


Oyun Menüsü ve Etkileşim Menüsü

GTA Online’daki oyun menüsü çok net ve basittir. Açmak için “ESC” tuşuna basınız.

Map: Oyun Haritası

Online: Bu sekme şu özellikleri içerir; Jobs, Friends, Crews, Creator, Swap Character, Find New Session, ve Leave GTA Online

Friends: Oyundaki Arkadaşlarınızın Listesi

Info: Mevcut İşiniz Hakkında Bilgi, Yardım, Son Diyaloglar, En Son Bildirimler ve Rockstar Stüdyolarından Gelen Mesajlar

Stats: İstatistikler

Settings: Kontroller, Video, Ses

Photo Gallery: Cep Telefonunuzdan Çektiğiniz Fotoğraflar

Etkileşim menüsünü açmak için “M” harfine basın.

Quick GPS: Evinize, giyim mağazasına, Ammu-Nation dükkanına, ATM’ye veya NPC’lerden birine bir rota ayarlayabilirsiniz.

Inventory: Bu sekmeyle başka bir oyuncuya para verebilir, gözlüğünüzü veya maskelerinizi açıp kapatabilir, bir vücut zırhı seçebilir ve bir snacks yiyebilirsiniz.

Impromptu Race: Yakınlardaki oyuncuları herhangi bir yere yerleştirilmiş bitiş çizgisiyle hazırlıksız bir yarışmaya davet edebilirsiniz.

Action: Karakteriniz için bir animasyon, örneğin selamlama, sigara içme veya uluslararası bir “barış sembolü” gösteren orta parmak seçebilirsiniz.

Player Mood: Karakterinizin yüz ifadesi, örneğin mutlu, üzgün veya öfkeli

Enable Passive Mode: Bu modda kimseye saldıramazsınız veya kimse sizi öldüremez. (Ceo veya Clubhouse başlatıldığında kullanılamaz)

Highlight Player: Bu seçenek, bir oyuncuyu yerlerini harita üzerinde görmek için işaretlemenizi sağlar.

Request Personal Vehicle: Araçlarınızdan birini bulunduğunuz yere çağırmak için kullanılır.

Empty Personal Vehicle: Aracınızda yolcu varsa, bu seçeneği kullanarak araçtan çıkarabilirsiniz.

Vehicle Access: Hangi oyuncuların kişisel aracınızı kullanabileceğini veya onu yalnızca kendinize ait olmasını sağlayabilirsiniz.

Kill Yourself: Bu seçenek, düşük bir maliyetle intihar etmenizi sağlar. (500$)


Polisle Nasıl Başa Çıkılır?

Polisler ile nasıl başa çıkılacağı hakkında bazı temel bilgiler:

Polisin aramasını önlemek isterseniz, araba çalarken göze çarpmamaya çalışın. Kalabalık olmayan alanlar, daha düşük risk seviyesindedir.

Polisler sizi çalıntı bir arabada görürlerse, takip etmeye başlarlar.

Bir maske, şapka veya gözlük gibi giysileri giymek veya çıkarmak, bir yıldızın mevcut seviyeden hemen düşmesini sağlar.

Polisleri kolay yoldan atlatmak isterseniz, Lester’ı arayarak polislerin peşinizi bırakmasını talep edebilirsiniz.

Arandığınız sırada Ammu-Nation dükkânına girmeyin, satıcı size ateş etmeye başlayacaktır.

Ara sokaklar veya tünel gibi ulaşılması zor ve oldukça gizlenmiş yerlerde saklanın. Ayrıca, çatıların üzerinde saklanabilirsiniz (ancak, polis helikopter kullandığı için, 3. seviye ve üstünde bunu yapmak anlamsızdır)


Kişisel Aracınızı Yaratmak

GTA Online’da genellikle çalıntı arabayla dolaşmamak için aracınıza bir takip cihazı taktırmanız iyi olur. Bu cihazı aracınız için satın aldıktan sonra, oyuna girdiğinizde her zaman yakınınızda bekleyecektir. Bu, özellikle vahşi doğanın ortasında büyük bir kolaylıktır.

Kişisel bir otomobiliniz olması için öncelikle sevdiğiniz bir otomobil bulmanız gerekir. Bir başka deyişle, onu çalmak zorundasınız. Bir araba edindikten sonra, Los Santos Custom Shops dükkanlarından birine gidin. Bir LSC garajına girdiğinizde, araba parçalarının listesini göreceksiniz. Bir takip cihazı monte etmek için, seçeneklerden Loss / Theft Prevention kısmını seçin. Bu, iki seçeneğin bulunduğu başka bir liste çıkaracaktır.

Tracker seçeneğini tıklayın. Artık arabanızı her zaman bulabilirsiniz. Haritada bir araba simgesi ile işaretlenecektir. Sadece takip cihazı takmak yeterli olmuyor, aracınız patladığında aracınızın kaybolmaması için kasko yaptırmanız gerekir. Aynı menüdeki Full Coverage seçeneğinide satın aldığınızda, artık işlem tamam.


Karakter Becerileri Geliştirme

GTA Online karakterinizin becerileri 7 istatistik çubuğunda ölçülür;

 • Stamina
 • Shooting
 • Strength
 • Stealth
 • Flying
 • Driving
 • Lung Capacity

Beceri geliştirmenin en iyi yolu onları kullanmaktır.

Stamina: Çok önemli bir istatistiktir. Seviyesi yükseldikçe, karakteriniz daha fazla fiziksel çaba harcayabilir. Bisiklet yarışlarından daha iyi puan almak için yardımcı olur, uzun süre bisikletle koşabilir veya bisikletle binebilirsiniz.

Shooting: Deathmatch modunda yüksek puanı almak için gerek duyulan başka bir yetenektir. Bu istatistiğin yüksek seviyesi örneğin daha düşük geri tepme ile sonuçlanır ki bu da silah noktasını bir düşmana tutmayı kolaylaştırır. Beceri, Deathmatch oyunlarında veya atış talimi ile silah kullanımı yoluyla gelişir.

Strength: Spor yap ve yumrukla kavga ederek gücünü geliştir.

Stealth: Gizli modda dolaşarak geliştirilebilir. Gizli istatistik ne kadar yüksek olursa, o kadar sessizce hareket edersiniz. Özellikle Deathmatch oyunlarında bu özellikle yararlıdır, çünkü karakterinizin yaptığı sesi azaltır ve böylece düşmanlarınızın sizi farketmesi daha zor olur.

Flying: Uçma istatistikleriniz ne kadar yüksekse, kullandığınız uçak da o kadar manevra yapar. Daha doğrusu, uçma statlarınız ne kadar yüksekse, araç üzerindeki rüzgar etkisi o kadar azdır. Bunu, gökyüzü yarışlarına katılıp Los Santos’u kendi uçağınızla uçarak geliştirebilirsiniz.

Driving: Arabalar en popüler ulaşım araçlarından biri olduğu için sürüş gerçekten önemlidir. Beceri, örneğin arazi yarışlarına katılarak geliştirilebilir.

Lung Capacity: Akciğer Kapasitesi su altında ne kadar süre dalış yapabileceğinizi etkiler. Su altında kalmak vasıtasıyla beceriyi geliştirebilirsiniz.


İş Yaratma ve Katılma

İşler, GTA Online’ın en önemli yönüdür. Onlara katılmak size para ve itibar puan kazandırıyor. Dahası, işe katılım yoluyla, pratik bir deneyim elde edersiniz, oyunda herhangi bir istatistiği etkilemese de yüksek nihai konum elde etme şansınızı arttırır; daha fazla yarışırsanız, bir oyuncu olarak sizden iyi bir şoför olur. Deathmatch oyunlarında, paraşütle atmada veya hayatta kalma modunda yer alabilirsiniz. Öte yandan, Survival modu, tüm işlerin en ilginç yanı, muhtemelen oldukça talepkar olduğu ve oyuncular arasında işbirliği gerektiren Online oyunlarda tipik olan oyun önerdiği için muhtemelen.

Tıpkı mevcut işlere katılmanız durumunda olduğu gibi, kendi tekliflerinizi yaratmanız da çeşitli seçenekler sunar. Bir iş yaratmanın en kolay yolu oyun menüsünün içindedir. Menü> Online > Jobs > Create Job ’a gidin. Rockstar tarafından düzenlendi’yi tıklayın. Bu, mevcut tüm oyun modlarının bir listesini çıkaracaktır. Bir mod seçin ve türünün tüm oyunlarını içeren başka bir listeye girin.

Ev sahibi olmak için bunlardan birini seçin. Bazı işler neredeyse tüm yönlerini değiştirmenize izin verir. (diğer bir deyişle, yalnızca hava ayarlayabileceğiniz arabalar, yarış türü, tur sayısı gibi yarışlarda ayarlayabilirsiniz). Bununla birlikte, bir oyun kurucu olarak, oyuna kimin katıldığına karar verme özgürlüğüne sahipsiniz. Kişisel oturumlar yalnızca şahsen davet ettiğiniz oyuncularla birlikte oluşturulabilir.

GTA Online rehberi makalemizin sonuna geldik. Ayrıca GTA Online CEO görevleri ve GTA Online Clubhouse görevleri makalemizi de incelemenizi öneririz.

İlgili Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir